Začátkem prosince 2021 jsme v rámci 3. modulu Team mastery (vzdělávací program pro týmové kouče) navštívili Mondragon University a jejich Team Academy.

Hned ze startu bylo zřejmé, že Španělé celý koncept Team Academy berou hodně vážně a za posledních 15 let ho neskutečně rozvinuli. Nasadili strategii dravé expanze a pod hlavičkou Mondragon se rozšířili po celém světě. Pobočky mají např. v Německu, Číně, Indii, Jižní Koreji, či Mexiku.

Takto postavená celosvětová síť je základem pro větší důraz na cestování. Studenti mají každý rok za cíl si vydělat na cestu do jedné z poboček, kde stráví část roku a vzdělávací a podnikatelské aktivity vykonávají z jiného místa, třeba na druhé straně světa. Poznávají tak nové lidi, musí se naučit fungovat v novém prostředí i kultuře a studenty to obohacuje nejen po stránce businessové.

V rámci našich cest jsme navštívili konkrétně 2 huby – Bilbao a Irun. V Bilbau byl lab lokalizován do centra města, kde mají k dispozici celou jednu budovu rozdělenou do 4 pater. První podlaží slouží jako otevřený cowork pro podnikatele na volné noze, v druhém podlaží operují právě Team Academy studenti, ve třetím sídlí již zavedené společnosti a poslední patro je určeno pro různé eventy nebo hodiny klasických studijních programů.

Sdílený a různorodý prostor Bilbao hubu přináší pro týmové podnikatele v Team Academy velmi zajímavou směsici – inspirativní a synergické prostředí, kde pod jednou střechou benefitují všichni, podnikatelé, studenti i studentské týmy a korporace. Týmový podnikatelé mají své potenciální firemní zákazníky na dosah ruky, společně se účastní různých eventů, stejně tak mohou využívat odborníky na volné noze jako své mentory a na druhé straně firmy využívají studentský potenciál.

Lab v Irunu funguje více „klasicky“. Místo žilo, týmy měly hezky zařízené své kreativní prostory zvané „nests“ (hnízda), ve kterých pracovali na podnikatelských projektech. Účastnili jsme se několika týmových dialogů a také intenzivnějších a přínosných debat s týmovými kouči.

I Finové vnímají, že se Španělům podařilo vybudovat něco velkého. I když to může vypadat jako konkurence finskému Team Academy, nikdo to takto nevnímá. Všichni mají totiž velmi podobnou misi a chtějí dostat tento senzační vzdělávací koncept k co nejvíce studentům napříč světem.

avatar-testimonial-courses

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam accumsan est at tincidunt luctus. Duis nisl dui, accumsan eu hendrerit sit amet, rutrum efficitur lacus.

Amy Adams
Creative Student